Google Maps API nyní vyžadují nastavení fakturace

Dovolujeme si Vás upozornit na nová omezení služby Google Maps API, jejíž pomocí dochází k zobrazení map v detailu hotelu na Vašich stránkách.

Vážení a milí přátelé,

Dovolujeme si Vás upozornit na nová omezení služby Google Maps, jejíž pomocí dochází k zobrazení map v detailu hotelu na Vašich stránkách.

Věnujte proto prosím pozornost této novince, která Vás provede příslušným nastavením, nutným pro bezproblémový chod map ve Vašem CeSYSu.

K zobrazení map se vyhužívá takzvaného klíče pro Google mapy (Google Maps API), který je nutný vložit do nastavení Vašeho CeSYSu. Vygenerování vlastního klíče je nutnou podmínkou pro využívání této služby. O tom, jak daný klíč získat, jsme Vás informovali v této novince.

Nyní však Google zavedel povinné nastavení fakturačního účtu.

Znamená to, že odteď budu muset za Google mapy platit?

Ne nezbytně. Aby se mapy mohly zobrazovat, je nutné mít nastavenou fakturaci, to znamená vložit Vaši kreditní kartu a vyplnit Vaše fakturační údaje. Google Vám pak každý měsíc zdarma poskytne kredit o hodnotě 200 USD. Pokud byste za některý měsíc dosáhli na takový počet API dotazů, že by kredit zdarma nestačil, poté by se teprve začaly strhávat peníze z karty za další API dotazy. Tomu se však dá zabránit nastavením vlastního limitu a po překročení paušálu zdarma tak mapy nezobrazovat.

Jak zjistím, zda se mě tato novinka týká?

Pokud se Vám na stránkách Google mapy nezobrazují správně (viz obrázek níže) a zatím jste si svůj API klíč pro Google mapy do svého CeSYSu nevkládali, budete muset nejprve samotný klíč vytvořit a vložit do CeSYSu. V administraci Vašeho CeSYSu v Nastavení -> Základní nastavení -> ID 166: Klíč pro Google služby (mapy) naleznete nastavení pro API klíč. V případě, že je dané nastavení prázné, žádný klíč vyplněný není, proto nejdříve prosím přejděte na návod týkající se vytvoření API klíče. Po jeho dokončení se prosím vraťte sem a pokračujte s nastavením fakturace.

Jestliže již svůj API klíč máte, přihlašte se do console.cloud.google.com/apis/dashboard s účtem, ve kterém je vytvořený Váš Google Maps API klíč.

1. V levém horním rohu otevřete menu a přejděte na Billing.

2. Klikněte na "Manage billing accounts"

Přejděte na záložku "My projects". Pokud zde nevidíte vyplněný Billing account u projektu, ve kterém je vytvořený Váš API klíč, bude potřeba fakturaci nastavit.

Může se stát, že jako Billing account zde bude vyplněný "Google Maps Platform Transition Account". Jedná se o dočasný účet, který byl poskytnutý vybraným uživatelům. Tento dočasný účet obsahuje 200 USD free kreditu a po jeho vyčerpání bude nutné fakturaci stejně nastavit, jinak se mapy přestanou zobrazovat.

Postup nastavení fakturace pro Váš API klíč

1. Ze záložky My projects překlikněte zpět na My billing accounts a klikněte na Add billing account.

2. Vyberte příslušnou zemi, odsouhlaste podmínky a klikněte na Agree and continue.

3. Vyplňte Vaše fakturační údaje spolu s platební metodou a klikněte dole na tlačítko Start my free trial.

4. Opět přejděte v levém horním menu na Billing -> Manage Billing accounts -> My projects. Pokud se nově vytvořený fakturační účet sám nenastavil k Vašemu projektu, nebo zde stále vidíte Google Maps Platform Transition Account, klikněte na tři tečky vpravo na řádku a dejte Change billing account.

5. V nově otevřeném okně vyberte Váš fakturační účet a dejte Set Account.

6. Nyní byste měli vidět u Vašeho projektu v záložce My project jako Billing account přiřazený Váš nově vytvořený fakturační účet.

Nastavení rozpočtu

Abychom nepřekročili měsíční kredit 200 USD, který dostáváte zdarma a nemuseli tak nic platit, nastavíme si rozpočet.

1. V menu v levém horním rohu přejděte opět na Billing. V záložce My billing accounts klikněte na Váš vytvořený fakturační účet. 

2. V nové otevřeném menu v levé části stránky klikněte na Budgets & alerts.

3. Klikněte na Creat budget.

4. Zvolíme si jméno našeho rozpočtu, přiřadíme k našemu fakturačnímu účtu a výši rozpočtu nastavíme na 200 USD. Dáme uložit. 

Pozor: Nezapomeňte zaškrtnout Include credit as a budget expense. Pokud byste zvolili jinak, kredit zdarma by se Vám k rozpočtu nepočítal a po jeho vyčerpání by Vám mohl Google fakturovat až 200 USD. Pokud zde místo Include credit as a budget expense máte Cost after credit, tak to naopak nezaškrtávat. Jedná se o významově opačnou věc.  

Omezení klíče pouze pro Vaše stránky

Jelikož všechny dotazy použitím Vašeho API klíče budou stát Váš nabitý kredit, je nutné mít API klíč omezený pro Vaše domény, aby Váš klíč nikdo nemohl zneužít. Návod jak omezit použití klíče naleznete v naší předešlé novince.


Tímto by Vaše google mapy měly být správně nastavené a opět se začnou zobrazovat na Vašich stránkách. V případě, že potřebujete poradit, Vám jsme k dispozici na podpora@darkmay.cz.

Není to jen o softwaru. Od roku 2008 pomáháme růst stovkám cestovek.

Na systému CeSYS provozuji cestovní agenturu NUBIS.CZ třetím rokem. Domnívám se, že tento systém je vhodný pro cestovní agentury všech velikostí. Někdo může říci, že zde to, či ono chybí a bude mít pravdu. Já k tomu dodávám, že za dobu kdy na tomto systému pracuji, udělal CeSYS obrovský krok kupředu, a pokud jsem přišel s nějakým smysluplným nápadem na vylepšení, nikdy nebyl zavrhnut a na jeho zpracování začal CeSYS pracovat. Mohu jen dodat, že bych neměnil.

Zdeněk Kochta (www.nubis.cz)

Na systému CeSYS uceňuji jeho sofistikovanost, pevnou cenu za licenci, přestože jsou stále přidávány nové funkce a dobrou komunikaci s technickou podporou. Systém nabízí široké možnosti personalizace pro uživatele bez znalosti tvorby webu, jeho administrace je dostatečně intuitivní a člověk si ho osvojí za pár hodin. Vždy je co zlepšovat, ale na lidech, kteří CeSYS vyvíjí, je vidět, že to ví a že je to baví.

Roman Korecký (www.dovln.cz)

Spolupracuji s CeSYSem od počátku roku 2009. Od té doby přibylo v systému mnoho novinek a ,"vychytávek", které usnadňují mně a mým klientům orientaci na stránkách. Velmi kladně hodnotím také přístup, znalost problematiky a trpělivost pracovníků Podpory, kteří jsou vždy k dispozici a snaží se pomáhat při řešení problémů v tvorbě stránek. Myslím, že systém je nastaven tak, aby si všichni prodejci mohli nastavit prezentaci své firmy na webu, jak si představují.

Iva Křečková (www.royaltour.cz)

Moc děkuji a děkuji vůbec celému cesysu za spolupráci, protože cokoliv je třeba, tak hned řešíte.

Yveta Katrová (www.ca-yvetta.cz)

loading